Marihuana je normál

Marihuana je normál

Marihuanu kouří obrovské množství lidí – je to tedy normální

Pojetí normality je několik (podle: Dvořáček, 2002). Jedno z nich počítá s tím, že normální je to, co dělá většina (a je fakt, že většina středoškoláků, alespoň v některých regionech, má zkušenost s marihuanou), pak tedy platí, že u středoškoláků je zkušenost s marihuanou normální.

Podle jiného pojetí je normální to, co člověku prospívá, co mu neškodí. A to je v případě marihuany přinejmenším sporné.

Mnozí uživatelé argumentují tím, že marihuana je léčivá, v některých zemích ji lékaři předepisují na množství potíží (ke zmírnění bolesti, jako podpůrný lék pro nemocné roztroušenou sklerózou, užití má v očním lékařství, podporuje chuť k jídlu). Většina kuřáků marihuany ji konzumuje nikoliv pro léčivý efekt, ale kvůli psychotropním účinkům. O negativních důsledcích na tělesné a duševní zdraví se dočtete jinde na těchto stránkách. Zde jen připomínáme, že je jich mnoho a mohou být velmi nepříjemné.
K pojetí normality ještě můžeme dodat, že poruchy spojené s užíváním drog z konopí (marihuana, hašiš, hašišový olej), mají svoje legitimní místo a diagnostické kódy v Mezinárodní klasifikaci nemocí.

Autor: Martin Hulík, SANANIM

Zobrazeno: 14968x