Dítě nejí nebo se přejídá

Dítě mění zvyky spojené s jídlem, nejí nebo se přejídá

Předem vyloučíme, že jde o poruchu příjmu potravy, tato problematika je složitá a mimo rámec tohoto textu. Samotné příznaky však mohou být v něčem podobné, jako důsledky užívání drog na stravovací režim. V každém případě však další kroky vyžadují odbornou pomoc.

Zvláště matky a babičky jsou zvyklé v měnících se jídelních zvycích vidět projev nemoci nebo problémů. Ač to bývá bagatelizováno, mívají často pravdu. Užívání pervitinu může vést k nechutenství, pervitin má podobné účinky jako některé přípravky určené ke snížení chuti k jídlu. Je to mimochodem také jeden z důvodů, proč některé dívky tuto drogu zkouší. Přetrvávající snížený příjem jídla nebo opakované odmítání může svědčit o dietních pokusech, jiných zdravotních problémech, ale i o užívání pervitinu. Pro rozeznání je třeba zaměřit se na další rizikové signály.

Kouření marihuany může mít také vliv na stravovací zvyky. Jedna z fází intoxikace vede k záchvatům žravosti. Ty mohou být sice typické pro pubertální děti, ale spolu s přítomností další znaků lze uvažovat i o kouření marihuany.

Někteří lidé mají stále představu o tom, že toxikoman je vyzáblá kreatura s propadlýma očima. Ačkoliv jsou i tací, je třeba vědět, že mladí uživatelé drog nemusí být ani zdaleka hubení a v optimálních podmínkách mohou vypadat velmi dobře.

 

Autor textu: PhDr. Martin Hajný

Zobrazeno: 4087x