Ztráty peněz a věcí

Doma se začnou ztrácet věci nebo peníze

Než se pustíme do důvodů, pro které děti doma kradou, musím upozornit na zdánlivou samozřejmost. Vždy musíme zkontrolovat, zda nemají ztráty jiné racionální vysvětlení, někteří lidé mají poněkud problémy s krátkodobou pamětí a zdánlivé krádeže mají pak méně hrozivé příčiny.

To se může týkat všech členů domácnosti a jejich roztržitosti. Křivá obvinění nebo opakované scény, které se vždy vysvětlí, vyvolávají chaos a nechuť, když pak dítě doopravdy něco vezme, nemusí se tomu už věnovat dost pozornosti.

V případě, že se vám opakovaně ztrácí peníze z úspor, peněženky nebo konta, a můžete vyloučit všechny ostatní, je třeba vážně uvažovat o drogách. Cílem krádeží mohou být rovněž cennosti, obvykle ty, které člověk neprohlíží každý den.


V současnosti můžete uvažovat o následujících motivech krádeží

  • potřebuje peníze na běžnou útratu, kapesné nestačí a nemá odvahu, chuť si říci o zvýšení
  • potřebuje peníze na drogy (může jít o řádově stovky korun denně)
  • potřebuje peníze na výherní automaty (může jít o tisíce, zvláště má-li dluhy)


Je dobré si vyjasnit, o co jde. První motiv lze snadno v krátké době vyloučit racionální dohodou o tom, kolik dítě potřebuje, zvýšením kapesného, kontrolovaným nakupováním (společné nákupy, účty apod.). Pokud si opravdu pouze neumí nebo nechce říci o kapesné, je dobré se věnovat možným příčinám a problémům ve vztazích nebo sebevědomí.

Pokud hraje automaty, lze si to ověřit v některých případech zkontrolováním heren v okolí, rozhovorem s jeho vrstevníky, rodiči kamarádů. Preventivně může zapůsobit i důrazný pohovor s pracovníky blízkých heren. V případě rozvinuté závislosti na automatech (gambling) však musíte vyhledat odbornou pomoc. Jde o skutečnou a problematickou závislost, kterou je třeba léčit.


Přítomnost drogové problematiky lze do jisté míry ověřit běžnými způsoby

  • kontrola osobních věcí v pokoji
  • testy v toxikologické laboratoři
  • rozhovory s lidmi z okolí, sourozenci dítěte
  • společný pohovor v protidrogovém centru


Mezi našimi klienty jsou především ti, jejichž rodiče mnohé signály opominuli. Domácí krádeže jsou přitom vážným varováním – dítě tak projevuje výrazné narušení běžných morálních hodnot a pravděpodobně jde o pravidelné užívání. Kromě hmotných ztrát jsou ve hře i ztráty morální a vztahové. Tam, kde se podezření potvrdí a i přes zvolená opatření se peníze či věci ztrácejí dál, je samozřejmě možné postupně sankce zvyšovat. Pokud dítě ale již drogy pravidelně užívá a velká část jeho životního stylu je spojena s drogami, výchovná opatření nepomohou a je třeba zvolit léčbu, obvykle pobyt v léčebně nebo hospitalizaci.

 

Autor textu: PhDr. Martin Hajný

Zobrazeno: 4163x