Společné výlety

Výlety a cesty na chatu

Do bohatství rodiny, patří určitě i takové aktivity jako jsou společné výlety, víkendy na horách nebo na chatě, prázdniny u moře a podobně. Každá rodina má trochu jiný rádius takových cest a akcí – někdo chodí na výlety do okolí města, jiný pořádá expedice za polární kruh. Samotná finanční a organizační náročnost ale není tak důležitá. Naopak, je možné uvažovat o tom, že děti vystavené extrémním zážitkům, které si pak nedokáží zprostředkovat sami, jsou více vystaveny riziku, že budou odkázány na svou fantazii nebo dokonce svět drogových prožitků.

V tomto ohledu je tedy důležité, aby se na plánování rodinných akcí mohly děti určitým způsobem podílet. Co to vlastně rodina dělá, když opouští svůj prostor a tráví čas jinak a jinde?

Vytváří se tak možnost, aby se některé role proměnily, na chatě se z některých mužů stávají rozhodnější, veselejší nebo pracovitější lidé. Ve změněném prostředí se někdy podaří uniknout běžnému stresu a tendenci k „nestíhání” věcí. To lze využít například pro chvíle, kdy potřebujete s dítětem probrat některé věci. Samozřejmě tak, aby se z hovoru nestalo jednostranné dotazování, mentorování nebo výslech. Dobře naplánovaná nebo citlivě zvolená rozmluva ve změněných okolnostech a náladě může přinést lepší výsledky než poloviční hádka mezi dveřmi bytu.

Výlety či dovolená jinde sebou přináší řadu zážitků. Pokud to je jen trochu možné, vyplatí se vynaložit trochu úsilí, aby jich bylo dost, hlavně těch pozitivních. Děti oceňují, když si rodiče umí hrát. Bohužel řada dospělých se k hravosti dostává jen za pomoci alkoholu. Někdy je to lepší než nic. Pokud ale chcete udělat něco pro prevenci závislosti svých dětí, zkuste najít ještě další cesty, jak se uvolnit bez alkoholu, zažít společnou radost, dobrodružství nebo hru.

V každém vyvolává pobyt na venkově, u moře nebo procházky lesem řadu vzpomínek, ožívají v něm jiné okamžiky z dětství či z jiných situací. I na chování to může být poznat. Muži v sobě objevují zapomenuté rybáře, truhláře, fotbalisty, trempy, stopaře a mámy zase zamilované dívky, volejbalistky, cestovatelky, botaničky, majitelky pejsků atd. Díky tomu mohou děti objevit některé zapomenuté podoby svých rodičů, které neznají. Pro rozvoj osobnosti, vlastní obohacení a rozšíření možností životního uspokojení jsou to zdánlivě obyčejné, ale neobyčejně cenné dary, které jim mohou pomoci.

Aktivní podíl dětí na akcích rodiny je neocenitelnou příležitostí k tomu, aby si zkoušely vlastní nápaditost, intelekt, tvořivost, vtipnost a praktičnost. Každá taková rodinná akce v sobě zahrnuje řadu dílčích kroků, úkolů a prací, které mohou být sice nudné a otravné, ale lze z nich udělat i hru nebo příležitost proto, aby se dítěti něco povedlo - seznam věcí s sebou, plán cesty, malování trasy procházky, hledání v průvodci památek, pátrání na internetu po faktech o dané zemi, výroba něčeho potřebného na chatu, vaření v nouzových podmínkách, vedení výpravy do lesa a podobně. To všechno jsou jen některé náměty, které lze velmi snadno vložit do běžného repertoáru rodiny.

Zvláště u dospívajících, kteří na něco takového nejsou zvyklí, se může projevit zjevná nechuť z takových novot a zásadní odpor, který může vést k rezignaci rodičů na další takové pokusy. Zkušenost však ukazuje, že je-li odhodlání rodičů přiměřené a skutečné, obvykle se jim jejich úsilí vrátí v dobrém. Pasivita, nuda a stereotyp je něco, co dospívající těžko snáší, i když někdy hlásají, že chtějí mít hlavně klid. 

Autor: PhDr. Martin Hajný

Zobrazeno: 9207x